סובל מהפרעות קשב וריכוז אתה גם יכול ללמוד גיטרה

אם אתם סובלים מהפרעות קשב וריכוז ומעוניינים להתחיל ללמוד לנגן בגיטרה, חשוב שתדעו שאתם יכולים ויכולים להצליח בענק, זה פשוט מצריך מכם תכנון נכון, הנה 7 טיפים שיעזרו לכם להצליח בגדול!
הפרעות קשה וריכוז פשוט לנגן

ללמוד לנגן בגיטרה לבד יכול להיות מאמץ מתגמל מאוד אם יש לך הפרות קשב וריכוז ואתה חסר סבלנות.

זה יצירתי, זה מעשי, וזה יכול לעזור להילחם בשעמום, האויב של ADHD! בנוסף, קיום תחביב שאתה נהנה ממנו יכול לעשות הבדל אמיתי בהתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז והורדת מתח באופן כללי.

כמובן שגם לימוד כלי נגינה עם ADHD יכול להיות אתגר. זה דורש ארגון, עקביות ולפעמים סובלנות לתסכול.

כולנו יודעים שלאנשים עם ADHD יש נטייה להתחיל פרויקטים ולא לסיים אותם. אז כדי לוודא שלימוד כלי נגינה לא יהפוך לאחד מאותם תחביבים שנופלים בצד, הנה שבעה טיפים שיעזרו לשמור על השאיפות המוזיקליות שלך!

1 – לבחור גיטרה שאתה מתלהב ממנה

בזמן היום הולדת שלי קיבלתי מארז מתנה גדול שמאוד הפתיע אותי, בתוכו הייתה גיטרה, לא מסוג המתנות שאני רגיל לקבל, אבל מתנה זו שינתה לי את החיים.

עבור אנשים עם הפרעת קשב וריכוז, תשומת הלב קשורה במוטיבציה: הפרעת קשב וריכוז מתמקדים בפעילויות המניעות אותם, ופעילויות המניעות אותם הן כאלה שמספקות תגמול משכנע ומיידי.

אנשים רבים עם ADHD מגלים שמוזיקה היא אחת מהפעילויות הללו. ואכן, מוזיקה מעניקה תגמול מיידי ומתמשך, כפי שאתה יודע אם אי פעם נקלטת בקטע מוזיקלי. לכידת ההיבט המתגמל והמרגש של המוזיקה היא הדרך היעילה ביותר לגרום למוח ADHD להתמקד במשימה של לימוד כלי נגינה.

זו הסיבה שאתה רוצה ללמוד כלי נגינה שאתה מתלהב ממנו. גם אם זה לא הכלי הכי פרקטי, גם אם זה כלי "קשה" או כזה שקצת יותר יקר. מציאת גיטרה או מכשיר אחר שאתה באמת נלהב ממנו יוביל הרבה לשימור המוטיבציה – ולכן תשומת הלב.

2 – לקבע מועד לתרגול

להיות מיומן בכלי נגינה זה הכל עניין של תרגול, ולכן מציאת זמן לתרגול עקבי הוא המפתח. וכמובן, אנשים עם הפרעות קשב וריכוז מתקשים לפעמים למצוא זמן לעשות את הדברים שהם מתכוונים לעשות – זה חוזר לליקויים בתכנון וניהול זמן.

הפתרון לבעיה זו הוא לקבוע מועד תרגול מראש. פעולה זו מורידה את הנטל מכישורי ניהול הזמן שלך. אם אתה יודע שזמן מסוים הוא "זמן תרגול המוזיקה" שלך, אתה לא צריך לדאוג תמיד לתכנן מתי תוכל להתאמן.

תדירות התרגול שתרצה תלויה לחלוטין במטרות שלך. אולי אתה מתאמן כל שני וחמישי בשעה 19:00, או כל יום ראשון בבוקר אחרי שאתה קם, או כל יום אחרי ארוחת הערב.

עם זאת באופן קבוע שאתה רוצה להתאמן, נסה ליצור לוח זמנים מראש כדי שזה אכן יקרה. ואם אתה מוצא שאתה מעדיף להתאמן בשעות מסוימות ביום, אל תפחד להתנסות בשינוי לוח הזמנים שלך!

3 – תשמע מוזיקה שאתה אוהב

זוכרים איך אמרתי שתשומת לב היא הכל על מוטיבציה ותגמול עבור הפרעות קשב וריכוז?

זה חל לא רק על בחירת כלי נגינה שמרגש אותך, אלא גם לנגן מוזיקה שאתה מתלהב ממנה.

אל תסתפקו בנגינה בסוג המוזיקה שאתם חושבים שאתם "צריכים" לנגן אם זה לא הסוג שגורם לכם לצפות להרים את הכלי שלכם. זה לא משנה איזה סגנון מוזיקה אתה אוהב לנגן – קלאסי או ג'אז, רוק או בלוגראס. הדבר החשוב הוא שזו מוזיקה שאתה אוהב.

אתה בהחלט לא צריך להגביל את עצמך גם לסגנון מוזיקה אחד. למעשה, אחד החלקים המהנים ביותר בנגינה בכלי יכול להיות התנסות וללמוד על סוגים שונים של מוזיקה!

4 – עבור למוזיקה חדשה אם תתחילו להשתעמם

כשהייתי צעיר יותר, היו לי מורים למוזיקה שהתעקשו שאנסה להשיג את היצירה המוזיקלית עליה עבדתי לפני שנמשיך ללמוד יצירה חדשה. לפעמים הייתי עובר חודשים ארוכים דרך אותה יצירה שוב ושוב בלי להתחיל משהו חדש.

לקח לי הרבה זמן להבין שהגישה הזו פשוט שגויה עבור אנשים עם ADHD. זו לא דרך טובה עבורנו ללמוד.

מי שמתמודד עם חוסר סולבנות מחפש חידוש וגירוי. כדי לשמור על מעורבות, אתה צריך גיוון, ולעתים קרובות אתה צריך משהו חדש.

כשזה מגיע ללימוד מוזיקה, זה אומר שיש לך מספר קטעי מוזיקה שאתה לומד בו זמנית, ולעתים קרובות למצוא קטעים חדשים לעבוד עליהם. מאז שגדלתי להבין איך אני לומד הכי טוב, אני עוברת תקופות רבות שבהן אני מציגה לעצמי יצירה חדשה לעבוד עליה מדי שבוע, ואני אוהבת את זה.

נחש מה? אתה לא צריך לשכלל יצירה כדי ללמוד ממנה משהו. אתה יכול לתרגל יצירה לזמן מה, ואז לוותר עליה כשתשתעמם, ועדיין תתקדם.

שמור על המוזיקה שאתה מנגן טריה, ויש סיכוי גבוה יותר שתשמור על מוח ADHD שלך שמח!

5 – תן סיכוי לסולמות ולמטרונום שלך

דיברתי הרבה על החשיבות של שמירה על תרגול מעניין ומהנה. יחד עם זאת, אני רוצה להציע לך בכבוד לתת הזדמנות לתרגילים טכניים שחוזרים על עצמם.

כשהתחלתי ללמוד פסנתר כמבוגר, אני חייב להודות שלא עסקתי בתרגילים טכניים בסיסיים כמו סולמות וארפג'ים כפי שהמורה שלי היה רוצה. רציתי לנגן מוזיקה אמיתית!

בסופו של דבר, נאלצתי להכיר בכך שלהיות רזה בביצוע תרגילים טכניים מעכב אותי. כשהתחלתי להיות ממושמע יותר לגבי תרגול סולמות, עד מהרה התחלתי לשים לב שהטכניקה שלי מאפשרת לי לנגן יותר מהמוזיקה שרציתי לנגן.

זה מצב דומה עם שימוש במטרונום. תרגול עם מטרונום שינחה את הקצב שלך, או תרגול קטעים בקצב איטי לצורך העניין, זה לא זוהר. זה לא גורם לך להרגיש כמו כוכב רוק. אבל בסופו של דבר, זה מביא אותך לנקודה שבה אתה יכול לנגן טוב יותר את המוזיקה שאתה אוהב, וזה מאוד כיף.

כשמדובר בביצוע תרגילים טכניים שחוזרים על עצמם, אפילו משעממים, מוטיבציה היא בעיה פוטנציאלית. אבל אם תיתן הזדמנות לתרגילים האלה, אולי תתחיל לראות באופן קונקרטי איך הם מכניסים אותך למקום לנגן מוזיקה שלא היית מסוגלת לנגן בעבר, וזה יכול לתת לך את כל המוטיבציה שאתה צריך!

6 – לזוז עם המוזיקה

מוזיקה יכולה להיות התאמה טבעית למי שמתמודד עם ADHD מכיוון שהיא מעשית ופעילה. זה גורם לך לנוע ולעשות משהו עם הידיים. אחרי הכל, מוזיקה קשורה קשר הדוק לריקוד!

האלמנט הקינטי של מוזיקה נהדר עבור הפרעת קשב וריכוז, שיש להם הרבה אנרגיה עצבנית ולעתים קרובות מתמקדים בצורה הטובה ביותר כשהם מסוגלים לזוז.

אז אמצו את הצד הזה של המוזיקה! קום בזמן שאתה מתאמן אם הכלי שלך מאפשר. לעזאזל, לך הלוך ושוב על פני החדר אם בא לך. הסתובב, הקש על הרגל ותנו למוזיקה לזרום בגופכם!

זה אולי נקרא "היפראקטיביות" כשאתה יושב בפגישה, אבל זה נקרא להרגיש את המוזיקה כשאתה מתאמן.

7 – הציבו יעדים ומטרות ברורות

לימוד גיטרה דומה לכל פרויקט ארוך טווח בכך שהוא עוזר לדעת למה אתה עושה את זה.

לא משנה מה המוטיבציה שלך, הצבת יעדים לאורך הדרך יכולה לקיים אותה.

אולי אתה רוצה ללמוד שיר מסוים כדי שתוכל לנגן אותו עבור אנשים אחרים. אולי אתה רוצה להתקדם כדי להקליט את עצמך מנגן את השיר הזה. אולי אתה רוצה להגיע לרמה שבה אתה יכול לנגן בלהקה עם מוזיקאים אחרים. או אולי אתה פשוט רוצה לשחק בעצמך ולהיות מוזיקה כפעילות מתגמלת שתוכל לפנות אליה כשאתה רוצה להירגע.

לנגן ולשיר עם גיטרה על במות בהופעות
אני מנגן ושר על על במות ואירועים 🙂

הצבת יעדים לא אומרת שאתה צריך לשאוף לשלמות. בשלבים הראשונים של לימוד הפסנתר הבנתי שגם אם אתה מנגן קטע מוזיקלי גרוע, אתה עדיין מנגן אותה בעצמך – וזה יכול להיות נהנה מהמוזיקה בצורה חדשה ומעמיקה ותבחין בפרטים בה שאתה לא היה שם לב להקשיב למישהו אחר מנגן את זה טוב.

כפי שקורה לעתים קרובות כל כך בלימוד כלי נגינה, אין דרך אחת נכונה לעשות דברים. אין מוטיבציה נכונה לרצות לעסוק במוזיקה. אבל תחשוב קצת על הסיבות האישיות שלך ללימוד מכשיר כדי שתוכל לתרגל בצורה שתומכת במטרות שלך.

עידן חיים
עידן חיים

נעים מאוד, בן 35 מראשון לציון מוזיקאי מגיל 16, ומגיל 18 על במות בתור סולן של להקת חתונות והיום אני בעלים של להקת אירועים מהגדולות בישראל. חי ונושם גיטרה ומעביר קורס הדיגיטלי ללימוד גיטרה אונליין.

ניווט מהיר בכתבה
כתבות נוספות

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות

[scallacf7 scallacampid="טופס אודות"]