היתרונות של שימוש במוזיקה לחיבור משפחתי

למוזיקה יש הרבה יתרונות, אחד מהם זה שהיא מאפשרת לנו להתאחד וליצור חיבור אמיתי עם עצמנו, בואו לגלות איך זה משפיע על התא המשפחתי שנוגע בכל אחד ואחד מאיתנו.
חיבור משפחתי פשוט לנגן

בעולם רווי הטכנולוגיה שלנו, קשה יותר למשפחות לעבור את החיים בלי איזה מכשיר אלקטרוני שמעורב. משפחות רבות מתחילות לחפש זמן איכות הרחק מכל הטכנולוגיה, וליצור זיכרונות מהנים ומעורבים כדי ליצור מערכת יחסים חזקה יותר אחת עם השנייה.

אחת הדרכים הטובות ביותר לעשות זאת היא באמצעות שימוש במוזיקה. למוזיקה יש יתרונות רבים בשימוש בזמן גיבוש משפחתי. זה יכול לחזק מערכות יחסים, ליצור מיומנויות חברתיות טובות יותר ולהעלות את מצבי הרוח.

הכנסת מוזיקה מבססת את הקשר

היכרות עם ילדכם למוזיקה שאתם אוהבים מפרקת את חומת הסמכות, ומאפשרת ליצור קשר שמתעלם מכל היררכיה חברתית.

לעתים קרובות, טעם במוזיקה הוא אחד הדברים הראשונים בחייו של ילד שהם באמת יכולים להיות משותפים עם הוריו.

רוב המבוגרים אוהבים להראות לילדם יצירה מוזיקלית שיש לה משמעות עבורם, כדרך להיפתח. לעתים קרובות ילדים רואים בהוריהם "גדולים מהחיים", אבל כשהורה מסביר קשר רגשי שיש לו לשיר, זה מהאניש אותם, בדרך כלל בפעם הראשונה.

דוגמה מצוינת לכך מוצגת בפרסומת האחרונה של Amazon Echo TV, שבה אבא של ילדה קטנה מראה לה את השיר האהוב עליו והוא מתנגן לאורך כל שנות חייה, ומנחם אותה ברגעים גדולים ומרגשים.

שיתוף מוזיקה יוצר בסיס משותף, ובונה תחושת מורשת שהורים יכולים להשאיר עם ילדיהם.

מוזיקה מחברת את הילדים לאמנות

בהתייחסות לאותה פרסומת של אמזון, מעניין לציין מה קורה לאחר שהאב מציג את השיר; לאחר מכן הבת לוקחת שיעורי גיטרה ולומדת לנגן בה.

הקשר האוניברסלי שנוצר מהאזנה משותפת לשירים יכול לספק תמיכה כאשר ילדכם מתחיל לחקור את אמנות המוזיקה.

אם אתה שר ומנגן עם ילדך בתקליטים מגיל צעיר, הם יקשרו רגשות של נוחות, אהבה וקשר עם מוזיקה באופן כללי. חפש מוצא מוזיקלי, כמו שיעורי שירה לילדים, או שיעורי אינסטרומנט שאתה אפילו יכול לקחת יחד עם ילדך, כדי לאפשר להם לחקור את תחום העניין החדש הזה.

כשהם לומדים לשלוט במלאכה ובסופו של דבר לבצע את המוזיקה שלהם, הם יתגברו על פחדים וילמדו מיומנויות חדשות, כל זאת תוך כדי היזכרות מאיפה נבעה האהבה שלהם למוזיקה – הקשר שלכם בבית.

מוזיקה משפרת כישורים חברתיים ומצבי רוח

דרך המוזיקה ואזורי המוח שהיא מגרה, אנו למעשה לומדים אמפתיה. יש לזה מונח מדעי – הנקרא "תיאוריית הנפש" – שעוזר לנו לפתח את הקולטנים לזהות מה אחרים עשויים לחשוב, כדי להגיב כראוי.

האם אתה זוכר שיר ערש או שיר ילדים ספציפיים ששרו לך אמך או אביך? ואולי אתה שר את זה לילדים שלך עכשיו?

באמצעות תקשורת ואסוציאציות רגשיות עם מוזיקה כאשר היא משותפת או מועברת, ילדים מפתחים תחושת שייכות, מה שמגביר את נאמנותם ותחושות הביטחון שלהם בתוך משפחתם.

באותה צורה, כאשר גדלים, ילדים נוטים לקשר לאחרים שמעדיפים את אותם סוגים של סגנונות מוזיקה וז'אנרים, כאילו הטעם המוזיקה שלהם מחזיק בערכים או השתייכות מסוימים.

זה מדגים כיצד למוזיקה יש משמעות עמוקה יותר לאנשים מאשר רק בידור; שזה מחזק את האופן שבו אנו יוצרים קשרים עם אחרים.

זה כמעט פועל כדבק שמחבר בין אנשים. אז, איזו דרך טובה יותר ליצור קשר ולחזק אסוציאציות בתוך המשפחה שלך?

כמו כן, הוכח כי מוזיקה מגבירה את רמות האוקסיטוצין במוח, מה שמגביר את תחושת האמון והטובות שלנו כלפי אחרים.

בנוסף, יש לו את היכולת להירגע ולהרגיע. בדיוק כמו שאמא תשתמש בשיר כדי להרגיע את תינוקה, משפחות יכולות להשתמש במוזיקה כדי להרגיע אחת את השנייה, להציע חיזוק אוקסיטוצין ותחושת ביטחון.

מוזיקה מאפשרת ביטוי ופעילות גופנית

כאשר מתחברים למשפחה, משתמשים במוזיקה, ההורים יכולים גם להראות לילדיהם כיצד לבטא את עצמם. תנסה (במיוחד עם ילדים צעירים יותר) לערוך מסיבת ריקודים, שבה הילדים שלך יכולים לנוע בחופשיות לצלילי המוזיקה.

לזרוק דאגות, ללא הסחת דעת או שיפוט, אתה יכול פשוט ליהנות מהרגע, ליהנות יחד וליצור זיכרונות להוקיר. התבטאות כזו יכולה גם לעזור לילדים להפיג את המתח והלחץ של היום ללא כל דאגות – שירות שרוב ההורים מבקשים לספק למשפחותיהם.

היכולת לרקוד ולשיר ביחד שורפת קלוריות ומשחררת אנדורפינים – והורים יכולים ליהנות גם מהבונוס הנוסף של לתת לילדיהם לשחרר אנרגיה (במיוחד אם לפני השינה) כשהילדים שלהם עוברים למוזיקה. מסיבת ריקודים קטנה או ג'אם סשן יכולים להרים את מצב הרוח של משק בית שלם!

מוזיקה מלמדת ילדים איך לדבר ולקרוא

מילות השיר מועילות אם יש לך ילדים צעירים שרק לומדים איך לדבר או לקרוא. מילות השיר ילמדו ילדים מילים שונות, והיכולת לזהות אותן, והסיפור מאחורי שיר נותן להם 'שיעור' בונוס נהדר בהבנה. מכיוון שלרוב השירים יש חרוזים או דפוסים ליריים, הם מהנים לילדים ללמוד איך לומר או לקרוא. לימוד המילים של שיר ביחד גם מגביר את היצירתיות. עודדו את ילדיכם להמציא מילים משלהם לשיר. אם הם מוצאים שהם חכמים גם עם חרוזים, זה הופך למשחק מהנה שכל המשפחה ליהנות ביחד.

מוזיקה היא כלי החיבור המושלם

אלו הן כמה מהדרכים הרבות שבהן מוזיקה משפיעה על חייו של ילד ועל היתרונות הנובעים ממנה. בקש מהילדים שלך להניח את הטלפונים, הטאבלטים והמחשבים שלהם. כבו את הטלוויזיה והוציאו גיטרה או פסנתר. הקדישו קצת זמן הלילה כדי להתחיל לשפר את הטעם המוזיקלי של ילדיכם, כאשר אתם עוזרים בהתפתחותם ומעלים את מצב הרוח של כל ביתכם!

עידן חיים
עידן חיים

נעים מאוד, בן 35 מראשון לציון מוזיקאי מגיל 16, ומגיל 18 על במות בתור סולן של להקת חתונות והיום אני בעלים של להקת אירועים מהגדולות בישראל. חי ונושם גיטרה ומעביר קורס הדיגיטלי ללימוד גיטרה אונליין.

ניווט מהיר בכתבה
כתבות נוספות

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות

[scallacf7 scallacampid="טופס אודות"]